Помер Академік Патн Б.Є.

19 серпня 2020 року, на 102 році життя, від нас пішов Президент Національної академії наук України, академік Борис Євгенович Патон. Україна втратила великого вченого, могутню людину державного і світового масштабу, неповторну особистість, яка назавжди залишиться в історії України і у серці кожного з нас.

Б.Є. Патон – видатний вчений в галузі зварювання, металургії і технології металів, організатор науки, державний і громадський діяч. Протягом 58 років він був Президентом Національної академії наук України і 27 років - Президентом Міжнародної асоціації академій наук. У 1953 році, після смерті Євгена Оскаровича Патона, йому довірили очолити заснований його батьком Інститут електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України. Академік НАН України, іноземний член академій наук ряду країн, Лауреат Ленінської, Державної премії України в галузі науки і техніки, Заслужений діяч науки і техніки УРСР, двічі Герой Соціалістичної Праці, перший нагороджений званням Герой України. Він виступив автором понад тисячі наукових публікацій і понад 400 винаходів, мав безліч монографій і учнів по всьому світу.

За безпосередньої участі Б.Є. Патона – директора Інституту електрозварювання - на основі фундаментальних досліджень були розроблені технології індустріальних способів зварювання магістральних трубопроводів, великогабаритних резервуарів для зберігання нафти, кожухів доменних печей, морських суден, енергетичного обладнання та інших. Академік Б.Є. Патон спільно з академіком С.П. Корольовим висунули сміливу ідею щодо застосування зварювальних процесів в космосі, що стало початком космічних технологій. Він запропонував і очолив масштабні дослідження з використання зварювальних технологій в лікувально-хірургічній практиці. Під його керівництвом співробітники Інституту і вчені-медики спільно винайшли новий спосіб з'єднання м'яких тканин людини і тварин шляхом зварювання.

Співробітники нашого Інституту щиро вдячні долі за те, що багато років могли проводити науково-дослідні роботи разом з науковцями Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України з питань оцінки зварювальних аерозолів, визначення їх впливу на здоров’я працюючих. Часто слухали виступи Бориса Євгеновича і дивувалися глибині його знань і масштабності мислення.

Перелік досягнень, звань і нагород Бориса Євгеновича Патона можна продовжувати довго. Але, можливо, найголовнішою з нагород є народне визнання. За результатами соціологічного дослідження (2007), наші співвітчизники визнали Бориса Євгеновича відомим українським вченим, символом української науки.

Країна сумує з приводу втрати такої Людини, але все його життя, віддане служінню науці, є прикладом для наступних поколінь і кожного з нас, хто жив в епоху Бориса Євгеновича Патона.

Вічна пам'ять!


Подяка молодих вчених

Молоді вчені ДУ «Інститут медицини праці ім. Ю.І. Кундієва НАМН України» низько вклоняються пам’яті Великого Бориса Євгеновича Патона. Академік Б.Є. Патон завжди піклувався про наукову молодь, про залучення молодих талантів до наукової роботи в інститутах і аспірантурі, вважаючи підготовку молодих наукових кадрів важливою для суспільства.Спасибі Вам, вельмишановний Борисе Євгеновичу, за все, що Ви зробили для розвитку української науки, для її майбутнього, для нашого майбутнього. Вашу пам'ять ми будемо свято шанувати, цього навчимо і наших майбутніх учнів. Всіма вчинками, ідеями, працєю, як в науці так і поза нею, будемо прагнути до Вашого гідного прикладу служіння науці! Щоб бути гідними коли-небудь з гордістю сказати: Ми теж - учні Патона!